Orbitrek, Bieżnia, Rower i Wioślarz: Co Wybrać do Domowego Treningu?

Popularyzacja zdrowego trybu życia, a co za tym idzie, treningu siłowego i treningu kardio, znacznie wzbogaciła oferty sklepów fitness. Obecnie na popularnych stronach, takich jak np.
ss24.pl, możemy znaleźć najrozmaitsze urządzenia, takie jak orbitreki, wioślarze wodne, bieżnie treningowe czy rowery stacjonarne. Przy tak dużym wyborze przeciętny użytkownik, który chce poprawić swoją sylwetkę, stan zdrowia lub zadbać o siebie w celu utrzymania obecnej formy, ma ciężkie zadanie. Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu wybrać? W tym artykule przyjrzymy się temu bliżej, analizując różne rozwiązania i indywidualnie dobierając urządzenie do potrzeb ćwiczącego.


Orbitrek do ćwiczeń, czym on właściwie jest?

Historia orbitreka jest dość krótka i tak naprawdę rozpoczyna się w latach 90 poprzedniego stulecia, wraz z wprowadzeniem na rynek pierwszego urządzenia zwanego również trenażerem eliptycznym. Zamysłem było jak najwierniejsze odwzorowanie ruchu biegania, przy jak najmniejszym obciążeniu stawów i najwyższym komforcie ruchu. Pierwotnie urządzenia wykorzystywały tylko dolne partie ciała do treningu, jednak z czasem zaczęły pojawiać się modele angażujące również górne partie.
Poczucie bezpieczeństwa, konkurencyjne ceny oraz charakterystyczny, znajomy, lecz ułatwiona symulacja ruchu biegania z czasem wpłynęły na znaczny wzrost popularności urządzeń, nie tylko wśród domowych użytkowników, ale również zauważalnie wzrosła ich liczba na siłowniach i w klubach fitness.

Dlaczego orbitrek?

Głównymi argumentami idącymi za zakupem orbitreka w celach treningu domowego są niewielkie obciążenia stawów generowane podczas wykonywania ćwiczeń, prosta obsługa, możliwość treningu i utrzymania formy nawet podczas niektórych kontuzji oraz angaż zarówno górnych, jak i dolnych partii mięśniowych. Wiele osób jednak wybiera orbitrek bez jasnego powodu, sugerując się tylko opinią znajomych lub subiektywnym nieuzasadnionym odczuciem zazwyczaj wywołanym przez podprogowy marketing.


Czy orbitrek jest najlepszym rozwiązaniem do treningu w domu?

Odpowiedź oczywiście brzmi: to zależy. Odpowiedni trening zawsze powinien być spersonalizowany i dostosowany pod kątem naszych chorób, kontuzji (tych dawnych i obecnych), rodzaju dominujących włókien mięśniowych, proporcji kostnych oraz rzecz jasna celu treningowego.
W związku z powyższym, dla wielu osób rozwiązaniem bardziej odpowiadającym ich potrzebom będą inne urządzenia takie jak wioślarz wodny, bieżnia, rower stacjonarny, czy WaterGrinder. Tak jak zostało wcześniej wspomniane, orbitrek jest urządzeniem doskonale nadającym się do przede wszystkim lekkiego treningu kardio dzięki niskiemu obciążeniu stawów. Niestety niskie obciążenie dla stawów w tym przypadku nakłada limit obciążenia mięśniowego, dlatego osoby aktywne fizycznie już od jakiegoś czasu, mogą nie otrzymywać wystarczającego bodźca treningowego, aby dalej progresować.

Co brać pod uwagę wybierając sprzęt do siłowni domowej?

Aby mieć pewność, że zainwestowane przez nas pieniądze przełożą się na oczekiwane rezultaty, należy szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie “Na jakim poziomie zaawansowania treningowego jestem?”, nieszczera odpowiedź może skutkować kontuzją - w przypadku dobrania zbyt wymagającego planu treningowego - lub brakiem progresu - w przypadku wyboru planu o zbyt niskim poziomie intensywności i objętości treningowej.
Oczywiście ten drugi przypadek jest znacznie mniej szkodliwy, a w przypadku dłuższej przerwy od aktywności wręcz rozsądny. 

Większość planów treningowych jest podzielonych na trzy poziomy zaawansowania: początkujący, średnio-zaawansowany i zaawansowany.
Początkujący powinien być wykonywany przez osoby, które zaczynają dopiero przygodę z regularnymi ćwiczeniami lub wracają po dłuższej przerwie.
Średnio-zaawansowany zalecany jest w przypadku, gdy trenujący ma pewność co do odpowiedniej formy wykonywanych ćwiczeń, jego układ mięśniowy i nerwowy są przystosowane do zwiększonej objętości i intensywności treningowej oraz (przy spełnieniu wcześniej wymienionych warunków) plan dla początkujących przestaje przynosić rezultaty.
Zaawansowany zarezerwowany jest przede wszystkim dla sportowców zawodowych lub wieloletnich pasjonatów sportu.
Oczywiście istnieją sprzęty takie jak np. Bieżnia SprintBok, czy wioślarz WaterRower, które dostosowują się pod użytkownika, oferując bardzo szerokie zastosowanie dla każdego poziomu wytrenowania użytkownika.

W następnej kolejności należy określić, ile osób będzie korzystało ze sprzętu. Tańsze urządzenia mogą być wystarczające przez pewien czas w przypadku jednej osoby początkującej, natomiast jeśli zależy nam na tym, aby sprzęt posłużył nam długo (zwłaszcza w przypadku, gdy korzysta z niego więcej osób), warto rozważyć droższe opcje.

Żywotność użytkowa jest zależna od rodzaju, grubości i jakości materiału wykorzystywanego do produkcji urządzenia. Tańsze opcje charakteryzują się niższą wagą, a co bezpośrednio za tym idzie - znacznie gorszą solidnością. Jeśli chcemy rozwijać swój poziom wytrenowania, należy uwzględnić to przy zakupie. Niskobudżetowe produkty nie pozostawiają możliwości rozwoju w perspektywie wieloletniej (a taka przynosi najlepsze rezultaty zdrowotne i sportowe). Częstym zjawiskiem jest zakup orbitreka czy wioślarza z niskiej półki tylko po to, by po niedługim czasie rozglądać się za „porządniejszą” opcją ze względu na ograniczony progres lub szybko następującą eksploatację. 

Dodatkowo dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w sprzęt o wysokim poziomie regulacji lub samoregulujący się do trenującego w zależności od obciążenia czy tempa, w jakim wykonywane jest ćwiczenie. Przykładami takich urządzeń są bieżnia SprintBok, czy wioślarz wodny WaterRower.

Kolejnym aspektem jest przestrzeń, którą dysponujemy. Punkt ten jest wymieniony jako jeden z ostatnich, ze względu na to, że obecnie rynek zapewnia nam możliwość wyboru rozmaitych urządzeń treningowych składanych. Takie urządzenia jak np. Wioślarz wodny WaterRower S4 lub A1 posiada możliwość bardzo prostego postawienia go w pionie, co za tym idzie, praktycznie nie zajmuje miejsca i powinien zmieścić się nawet w bardzo małych pomieszczeniach.

Przedostatnim punktem, często pomijanym podczas zakupu jest dostępność części zamiennych, możliwość serwisu. Tańsze rozwiązania, pomimo że na pierwszy rzut oka mogą wyglądać tak samo jak droższe propozycje, zazwyczaj okazują się dużym problemem w momencie, gdy coś przestaje funkcjonować. Wówczas znalezienie części zamiennych, lub zidentyfikowanie usterki może być wręcz niemożliwe, zmuszając nas do ponownego wydatku. Urządzenia marki WaterRower i NOHrD posiadają bogatą dokumentację techniczną, filmy instruktażowe w serwisie YouTube, wysoką dostępność części zamiennych i polski serwis. Zamiast generować znaczne koszta, mamy w takim wypadku możliwość wymiany tylko tego elementu, który jest uszkodzony. 

Możliwość rozbudowy urządzenia jest istotna z dwóch głównych powodów. Pierwszym jest dostosowanie urządzenia wraz z wykonywanym progresem np. Zamiana linki w atlasach NOHrD Slimbeam z przełożenia 3:1 na 1:1. Ta prosta czynność zwiększy nam niskim kosztem możliwości sprzętu i co za tym idzie, naszego rozwoju fizycznego. 
Drugi powód jest mniej oczywisty i rzadziej rozważany, jednak uznajemy, że dla wielu osób może być on kluczowy. Chodzi o możliwość dzielenia kosztów. Kupując podstawową wersję wioślarza wodnego WaterRower S4 dostajemy świetny sprzęt w dobrej cenie. Później wedle zapotrzebowania możemy dodać do niego np. rolkę SmartRow, integrującą urządzenie z różnorodnymi aplikacjami mobilnymi oraz znacznie zwiększa precyzje pomiaru mocy. Znaczną różnicę mogą zrobić nawet mniej oczywiste dodatki takie jak podkładki pod laptop dla roweru stacjonarnego czy bieżni.

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu jest najlepszy?

Jeśli odpowiedzieliśmy sobie na pytania i rozważyliśmy wszystkie czynniki z poprzedniej sekcji, to prawdopodobnie duża część procesu zakupowego jest już za nami. Teraz wiemy już, jaki określić budżet i do czego warto, a do czego nie warto dopłacać w naszym przypadku. Teraz przedstawimy kilka urządzeń wspominanych we wcześniejszej części artykułu, wymieniając ich wady i zalety tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.



Wioślarz wodny WaterRower S4


Na sam początek prezentujemy zdecydowanie jedną z najciekawszych pozycji na rynku. Jest to unikalny wioślarz z bardzo szeroką możliwością personalizacji i rozbudowy. Występuje on w wersjach drewnianych (dąb, orzech, jesion, wiśnia) oraz w wersjach aluminiowej i stalowej. Materiał oraz jakość wykonania sprawia, że każde wnętrze, w którym wioślarz zostanie postawiony, zyskuje dodatkowego charakteru. Nie tylko możemy dobrać tworzywo do wystroju, ale również możemy stopniowo rozbudowywać swoje pomieszczenie treningowe innymi sprzętami marki NOHrD, wykorzystującymi te same odmiany drewna.

Wygląd to nie jedyna cecha przemawiająca za tym produktem. To, co przede wszystkim interesuje każdą osobę trenującą, czyli efekty treningu, są niemalże bezkonkurencyjne. Wpływ na to ma naturalny ruch, wykorzystujący całe ciało. To sprawia, że odpowiedź hormonalna naszego organizmu, jak i praca wykonywana przez mięśnie jest na najwyższym poziomie. W prostych słowach - spalamy więcej kalorii i lepiej stymulujemy mięśnie w tym samym czasie.

Atutem całkowicie stawiającym na kolana konkurencje jest kultura pracy. Szum wydawany przez wirującą wodę relaksuje i imituje prawdziwe wiosłowanie. Nie jest on jednak głośny, spokojnie można trenować w pomieszczeniu, w którym znajdują się inne osoby, nawet jeśli wykonują zadania wymagające skupienia.

Możliwość postawienia wioślarza w pionie oraz jego krótsza niż w przypadku konkurencji długość sprawia, że zmieści się on w praktycznie każdej przestrzeni. Wbudowane kółka pozwalają przemieszczać urządzenie swobodnie i bez potrzeby pomocy drugiej osoby.

Wioślarz wodny WaterRower jest unikalny nie tylko ze względu na wcześniej wymienione cechy, ale również poprzez niecodzienne zjawisko, jakim jest stosunek ceny do możliwości zastosowań profesjonalnych. Dokładnie tak, bezproblemowo na tym sprzęcie mogą trenować (i trenują) profesjonaliści. Po dodaniu modułu SmartRow wioślarz zamienia się w precyzyjne urządzenie pomiarowe, rejestrujące każdy ruch z niespotykaną na rynku precyzją. 

A co jeżeli chcemy potrenować z innymi? Nic prostszego. Wystarczy smartfon i nasz stacjonarny wioślarz zamienia się w sprzęt gamingowy.

Podsumowując: Wioślarz wodny WaterRower S4 jest jedną z obecnie najlepszych opcji na rynku, jeśli poszukujemy sprzętu uniwersalnego, niewymagającego wiele pracy przy eksploatacji, dobrze wyglądającego, cichego i zajmującego mało miejsca.

Wioślarz wodny WaterRower A1 Home

Urządzenie, które dzieli wiele cech ze wspomnianym wcześniej modelem S4. Tak samo mamy tutaj mechanizm oporu wodnego, możliwość postawienia w pionie, wykonanie z litego drewna oraz możliwość rozbudowy o rolkę SmartRow, czy uchwyt na smartfon. Główną różnicę stanowi tutaj szyna, po której przesuwa się siedzisko. Jest ona wykonana w tym przypadku z metalu, co delikatnie zwiększa głośność i modyfikuje płynność ruchu. Warto zaznaczyć, iż w modelu S4 kultura pracy jest niemalże bezkonkurencyjna, dlatego w porównaniu do wioślarzy innych marek model A1 jest sprzętem bardzo cichym i idealnie nadającym się również do tych pomieszczeń, w których trening nie jest jedyną wykonywaną czynnością. Jest to idealna opcja w przypadku, kiedy budżet nie pozwala na zakup modelu S4, lub jeśli „A jedynka” w pełni spełnia nasze oczekiwania.


Rower treningowy NOHrD Bike i NOHrD Bike V2


Kolejną z propozycji jest wykonany z litego drewna rower treningowy marki NOHrD występujący w dwóch wersjach. Edycja V2 wyróżnia się wbudowanym ekranem umożliwiającym śledzenie parametrów treningowych w czasie rzeczywistym. Tak jak większość produktów tej marki możemy dopasować rodzaj drewna pod wnętrze, w którym zamierzamy umieścić sprzęt. Do wyboru mamy drewno orzecha, buku, przyciemnianego buku, dębu, postarzanego dębu oraz wiśni.  Nie jest tajemnicą, że jest to sprzęt zdecydowanie wyróżniający się swoim wyglądem, jest to jednak tylko wierzchołek góry lodowej jego plusów. 
Ergonomiczny kształt sprawia również, że urządzenie jest kompaktowe i spokojnie zmieści się w każdym pomieszczeniu, zajmując niewiele miejsca (0,44 m2).

Opór podczas jazdy generowany i regulowany jest poprzez innowacyjne połączenie przekładni planetarnej oraz hamulca elektromagnetycznego (Eddy Current Brake System). Takie rozwiązanie zapewnia bezkonkurencyjną kulturę pracy urządzenia, niespotykaną trwałość mechanizmu oraz możliwość precyzyjnej regulacji oporu.

Ergonomia zapewniona jest poprzez wielostopniową regulację kierownicy oraz siodełka. Te zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić trening w różnych pozycjach tułowia. To z kolei przekłada się na angażowanie mięśni w zmiennych proporcjach, rozszerzając możliwość progresu.

Wszystko to synchronizowane jest w dedykowanej aplikacji NOHrD Bike dostępnej na systemy Android i iOS, dzięki czemu możemy precyzyjnie śledzić nasze postępy treningowe.

Interesującym dodatkiem, który może być prawdziwym „game changerem”, jest opcjonalna podkładka pod laptop. Wykonana z tego samego rodzaju drewna co rowerek, bardzo łatwa w montażu i zawierająca uchwyty, idealnie sprawdza się w przypadku dłuższych sesji kardio. 

W skrócie rower treningowy NOHrD Bike jest świetnym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób ceniących sobie jakość, wytrzymałość, brak konieczności jakiejkolwiek konserwacji oraz dla tych, którzy chcą połączyć trening z innymi czynnościami jak praca czy oglądanie ulubionych seriali.

Urządzenie do ćwiczeń górnych partii ciała NOhRD WaterGrinder


Ostatnim prezentowanym urządzeniem jest WaterGrinder. Innowacyjna i niespotykana maszyna do treningu górnych części ciała. Tak jak wspomniany wcześniej wioślarz wodny, korzysta z oporu wodnego w bardzo podobny sposób. Ruch jednak wykonywany jest tylko za pomocą rąk, angażując zaskakująco duża ilość partii mięśniowych (m.in. mięśnie najszersze grzbietu, bicepsy, tricepsy, mięśnie obręczy barkowej czy klatka piersiowa). 

Wykonany z litego drewna występuje w wersjach: jesion, dąb, dąb postarzany, orzech, buk, wiśnia oraz przyciemnionej - shadow.

Sprzęt nie powstał „z powietrza”. Jest on inspirowany pracą Grindera, osoby odpowiedzialnej za obsługę kabestanu, czyli mechanicznego urządzenia używanego do naciągania lin żaglowych. Ruch ten przynosi zaskakująco dobre rezultaty, jednocześnie będąc łatwym do wykonania z perspektywy techniki. Jest to idealna opcja dla osób, które chcą uzupełnić swoją domową (lub komercyjną) siłownię, lub nie mogą wykonywać ćwiczeń wykorzystujących dolne partie ciała.

Opór regulowany jest poprzez ilość wody w zbiorniku oraz 8-stopniową regulację korby. Dodatkowo siedzisko jest demontowalne praktycznie bez wysiłku, umożliwiając trening na stojąco lub na siedząco. 

Wbudowany ekran dotykowy z wizualizacją podnoszonego żagla pozwala precyzyjnie mierzyć postępy treningowe i motywuje do intensywniejszego treningu.

Istotnym aspektem są niskie wymagania dotyczące konserwacji. Tak naprawdę jedyną czynnością, o którą należy dbać, jest czystość wody w zbiorniku. Na szczęście wystarczy użyć tabletek z chlorem lub wymienić wodę za pomocą dołączonej pompki.

W artykule przedstawione zostały różne propozycje sprzętu do treningu w domu. Teraz każdy może wybrać odpowiednio dostosowane urządzenie do swoich potrzeb. W przypadku wszelkich pytań dotyczących urządzeń lub treningu zapraszamy do kontaktu na sklep@waterrower-polska.pl. Zapraszamy również do obserwowania nas w social media, aby być na bieżąco z nowymi produktami i promocjami!