Dzisiaj naprawiamy zbiornik do wioslarza wodnego WATERROWER Club!

Kilka dni temu otrzymaliśmy od klienta kilkunastoletni zbiornik do wioślarza wodnego WATERROWER Club celem przeprowadzenia generalnej renowacji. Zbiornik w opłakanym stanie technicznym, cały brudny, wszystko zalane, brakowało kilku śrub montażowych a wewnątrze zbiornika całe w zielonej mazi! Zakres prac to generalny remont, w którym zajmiemy się czyszczeniem, rozklejeniem zbiornika, smarowaniem oraz uszczeleniem wału (mocowaniem zbiornika).

Zobaczcie jak wyglądał zbiornik przed naprawą serwisową:

Zbiornik WaterRower przed naprawą 1Zbiornik WaterRower przed naprawą 2
Zbiornik WaterRower przed naprawą 3Zbiornik WaterRower przed naprawą 4Zbiornik WaterRower przed naprawą 5

Dzień 1

Zatem zabieramy się za rozłożenie zbiornika na części pierwsze, rozklejenie samego zbiornika celem wyczyszczenia i wypolerowania wewnętrznej powierzchni oraz dodaniem dodatkowego mocowania (uszczelnienia wału). Zaznaczamy, że dodatkowe kółko mocujące wału nie było stosowane kilkanaście lat temu a aktualnie nie jest dostępne do kupienia osobno. Jednak w tej sytuacji mieliśmy takie zapsowe mocowanie wraz z nową tuleją wału napędowgo. W innych przypadkach mocowanie wału wycinamy na CNC z 3mm plexi i mocujemy je przy pomocu żywicy epoksydowej co mogliście zauważyć w tym artykule: Naprawa serwisowa zbiornika WaterRower.

Demontaż zbiornika WaterRower Club 1Demontaż zbiornika WaterRower Club 2

Zdjęcie z lewej strony zostało zrobione tuż po rożłożeniu zbiornika, natomiast zdjęcie z prawej strony zostało zrobione po wyszczyszczeniu wszystkich elementów przy użyciu papieru ściernego oraz Izopropanolu.

W tym miejscu, pokażemy jeszcze jak rozkleić zbiornik WaterRower. Do tego celu nie potrzebujemy żadnych specjalnych narzędzi, wystarczy śrubokręt płaski, młotek oraz trochę cierpliwości i ostrożności.

Rozklejanie zbiornika WaterRower

Po odczyszczeniu deski mocującej zbiornik, pierwszą czynnością było przyklejenie specjalnych nakrętek mocowania uchwytów monitora oraz przewiercenie otworów mocowania zbiornika do deski korpusu.

Mocowanie zbiornika WaterRower Club 1Mocowanie zbiornika WaterRower Club 2

Natępnie przy użyciu żywicy epoksydowej po obu stronach wału napędowego, zamocowaliśmy zbiornik do deski, jednocześnie mocując uchwyt oraz uszczelkę korka;

Mocowanie zbiornika WaterRower Club do deski korpusu 1Mocowanie zbiornika WaterRower Club do deski korpusu 2

Po wyschnięciu żywicy, zabieramy się za polerowanie wewnętrznej powierzchni zbiornika. Tutoaj została użyta pasta polerska lekkościerna TEMPO ale można zastosować inne pasty polerskie.

Polerowanie zbiornika WaterRower Club

Następnym krokiem było uszczelnienie wiosła na wale napędowym, pomimo, że stare uszczelnienie było jeszcze w miarę dobrym stanie, zdecydowaliśmy się, że wymienimy je na nowe. Zbiornik został już rozklejony i szkoda by było tego nie zrobić.

Uszczelnienie wiosła WaterRower Club 1Uszczelnienie wiosła WaterRower Club 2

Kolejnym krokiem, jaki został przeprowadzony to złożenie zbiornika i uszczelnienie go oryginalnym klejem uszczelniającym WaterRower. Dla osób, które chciałyby przeprowadzić takie uszczelnienie samodzielnie jest dostępny do kupienia specjalny klej uszczelniający: Klej naprawczy zbiornika do wioślarzy wodnych WaterRower

WAŻNE! Zbiornik wyprodukowany został z polikarbonu i nie wszystkie kleje będą odpowiednie do tej czynności. Przykładowo, nie uszczelniamy zbiornika silikonem, klejami dekarskimi czy innymi klejami nie przeznaczonymi do tego celu!

Zatem jeżeli musicie przeprowadzić uszczelnienie od nowa, to naprawdę warto kupić oryginalny klej, tylko wtedy macie gwarancje, że po uszczelnieniu klej będzie się trzymał przez kolejnych kilka/kilkanaście lat.

Do uszczelnienia zbiornika potrzebujemy zatem klej oraz zwykły pistolet do nakładania.





Uszczelniamy zatem zbiornik i zostawiamy do wyschnięcia. Jak przeprowadzić czynność uszczelniania pokazaliśmy również w tym artykule: Naprawa serwisowa zbiornika WaterRower więc nie będziemy opisywać tej czynności ponownie.

Kończymy zatem pracę na dziś, przy czym czekamy na pełne wyschnięcie kleju i zapraszamy do następnej części tego artykułu jutro ;)

Dzień 2

Dzień dobry w drugim dniu naprawy ;) Dziś po całkowitym wyschnięciu kleju uszczelniającego zaczynamy składanie wszystkiego.

Zaczynamy zatem od montażu sprzęgła oraz tuleji rolek przelotowych mechanizmu wioślarza. Zamocowaliśmy także uchwyty wraz z monitorem treningowym. Wszystkie elementy oczywiście zostały od nowa nasmarowane:

Montaż mechanizmu wioślarza WaterRower Club 1Montaż mechanizmu wioślarza WaterRower Club 2
Montaż mechanizmu wioślarza WaterRower Club 3

Kolejnym krokiem jest montaż pionowego mechanizmu korpusu, tutaj wymagane było odczyszczenie rolek, tuleji oraz nasmarowanie wszystkiego smarem:

Montaż mechanizmu wioślarza WaterRower Club 4Montaż mechanizmu wioślarza WaterRower Club 5Montaż mechanizmu wioślarza WaterRower Club 6

Po złożeniu wszystkiego razem, zabieramy się za polerowanie zbiornika oraz wszystkich desek trzymających korpus. Na tym etapie kończymy renowację starego zbiornika. Mamy nadzieję, że doszliście razem z nami do samego końca naprawy a informacje zawarte w artykule przydadzą się osobom, które samodzielnie chciałby przeprowadzić renowację wioslarza ;)

Polerowanie i koniec renowacji zbiornika WaterRower CLUB 1
Polerowanie i koniec renowacji zbiornika WaterRower CLUB 2Polerowanie i koniec renowacji zbiornika WaterRower CLUB 3

Efekt końcowy wyszedł tak ;)

Polerowanie i koniec renowacji zbiornika WaterRower CLUB 4
Polerowanie i koniec renowacji zbiornika WaterRower CLUB 5Polerowanie i koniec renowacji zbiornika WaterRower CLUB 6 #NaprawaWaterRower #NaprawaZbiornikaWaterRower #KlejenieZbiornikaWaterRower #UszczelnianieZbiornikaWaterRower #UszczelnianieWaterRower #KlejenieWaterRower #RenowacjaZbiornikaWaterRower