Co oznacza przełożenie linki w SlimBeam?

Prosto tłumacząc, jest to różnica pomiędzy ciężarem wybranym na stosie atlasu a rzeczywistym ciężarem, który jest przełożony na uchwycie treningowym.

Jeżeli chodzi o atlasy linkowe SlimBeam, mamy do wyboru 3 rodzaje linki z różnymi przełożeniami. Warto jednak wspomnieć, że standardowo atlas jest wyposażony w linkę 3:1.

Rodzaje przełożeń:
  • 1:1
  • 2:1
  • 3:1Przejdźmy teraz do prostych kalkulacji żeby wytłumaczyć to przełożenie na przykładach.
Pierwszą będzie standardowa linka, w którą wyposażone są atlasy NOHrD SlimBeam w standardzie, czyli 3:1.

Jeżeli ustawimy na stosie obciążenie 75 kg i używamy linkę 3:1 to obciążenie na uchwycie wyniesie 25 kg. Obliczenie wykonujemy w bardzo prosty sposób, wagę wybraną na stosie dzielimy przez "ratio" linki.

Przechodząc do kolejnych obliczeń, mamy linkę 2:1. Zatem przy wyborze tego samego obciążenia na stosie, czyli 75 kg, na uchwycie będziemy mieli 37,5 kg.

Ostatniego przełożenia linki raczej nie musimy obliczać bo będzie ono równe po prostu wadze stosu.Jak zapewne zauważyliście na powyższym obrazku, są trzy przełożenia linek oraz dwie konfiguracje uchwytów.
Obliczenia które przeprowadziliśmy są oczywiście dla uchwytu sparowanego z dwoma linkami.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę uchwyt z pojedyńczą linką to powyższe obliczenia musimy jeszcze podzielić przez dwa, zatem:
Na stosie ustawiamy obciążenie 75 kg z przełożeniem 3:1 to obciążenie na uchwycie wyniesie 25 kg / 2 czyli 12,5 kg. 
Przechodząc do kolejnych obliczeń, mamy linkę 2:1. Zatem przy wyborze tego samego obciążenia na stosie, czyli 75 kg, na uchwycie będziemy mieli 37,5 kg / 2 czyli 18,75 kg.
Ostatnie przełożenie linki przy pojedyńczym uchwycie i stosie 75 kg będzie wynosiło zatem 37,5 kg.

Zła wiadomość może być taka, że używając do treningu domowego linki 1:1 ​​możesz nie być na tyle silny, żeby przeprowadzić komfortowy trening! Zazwyczaj atlasy linkowe w siłowniach komercyjnych mają przełożenie linki 3:1. 

W praktyce, linka o wyższym przełożeniu jest dłuższa ponieważ przechodzi przez więcej krążków niż linka o niższym przełożeniu. Przykładowo, żeby zoobrazować sytuację to linka z przełożeniem 2:1 jest dwukrotnie dłuższa od linki z przełożeniem 1:1.
Oznacza to tyle, że im wyższe przełożenie linki, tym krótsza jest odległość, jaką stos pokonuje podczas treningu, a tym samym zmniejsza się siła wymagana do wykonania treningu.

Natomiast zaletą wyższego przełożenia jest to, że zwiększona długość linki o wyższym przełożeniu pozwala na wykonywanie ćwiczeń z uchwytem dalej od atlasu.W NOHrD SlimBeam linka o przełożeniu 3:1 rozciąga się do 8 m od atlasu, co idealnie nadaje się do chodzenia. Natomiast linka o niższym przełożeniu zapewnia większe obciążenie dlatego jest idealna dla sportowców wyczynowych i tych, którzy chcą zbudować siłę i masę mięśniową.

Jeżeli chodzi o wagę stosu to NOHrD SlimBeam posiada 75 kg obciążenia (14 płyt x 5 kg oraz 1 x 5 kg podstawę) z wyborem przełożeń: 3:1, 2:1 lub 1:1,
SlimBeam na pewno dopasuje się do różnych preferencji użytkownika i ćwiczeń.

Podsumowując:
  • Przełożenie linki 3:1 jest odpowiednie dla użytkowników, którzy chcą podnosić lżejsze ciężary. Jest idealne do rehabilitacji lub dla początkujących użytkowników.
  • Przełożenie linki 2:1 zapewnia wystarczające obpciążenie dla większości użytkowników.
  • Przełożenie linki 1:1, jest odpowiednie dla sportowców, kulturystów.