Dzisiaj na życzenie klienta zajmiemy się montażem wewnętrznego modułu dodatkowego ANT+ w komplecie z pasem do pomiaru pulsu. Całą operację montażu pokażemy na monitorze S4 w wersji drugiej, z którym kompatybilny jest wewnętrzny moduł ANT+.

Czym jest wewnętrzny moduł ANT+?

Wewnętrzny moduł ANT+ umożliwia bezprzewodowy odczyt pulsu przy użyciu pasa telemetrycznego z zestawu ANT+. Dzięki wewnętrznemu odbiornikowi zamontowanemu w monitorze S4 mamy do dyspozycji dodatkowy parametr treningowy jakim jest puls. Podczas pomiaru, tętno jest wyświetlane na ekranie monitora S4 i możliwe jest wykonywanie treningów w strefach tętna.

Co potrzebuję do montażu ANT+?

Przede wszystkim, do działania i montażu modułu ANT+ potrzebujesz:
  • oczywiście wewnętrzny moduł ANT+ (do kupienia tutaj: Wewnętrzny moduł ANT+)
  • śrubokręt gwiazdkowy
  • monitor WaterRower S4 V2 (moduł nie jest kompatybilny z monitorami S4 V1)
  • 15 minut wolnego czasu

W komplecie znajdziesz:
Wewnętrzny moduł ANT+ w komplecie z pasem

Montujemy wewnętrzny moduł ANT+!

Zatem zabieramy się do montażu modułu ;) Na początek musimy podkreślić, że nie ma żadnej potrzeby ściągania całego monitora z wioślarza WaterRower. Montaż możemy przeprowadzić na wioślarzu. Jeżeli jednak chcesz zdjąć całkowicie monitor, będziesz potrzebował jeszcze plastikową opaskę zaciskową (trytytkę), dzięki której zablokujesz sprężynkę dociskową uchwytu monitora podczas składania. 

Na początek odkręcamy dwie śrubki od klapki baterii i wyjmujemy baterie z koszyka. Następnie odkręcamy 4 kolejne śrubki z tylnej obudowy.

Jak zapewne zauważyłeś masz aktualnie 6 śrubek. Dwie najkrótsze (najmniejsze) to śrubki od klapki baterii, je zostaw sobie na koniec. Najważniejsze są pozostałe 4 śrubki.

Pamiętaj! Dwie z nich są dłuższe i powinny zostać wkręcone w dolne otwory tylnej klapki natomiast te krótsze (mniejsze) wkręcamy w górne otwory tylnej klapki. Jeżeli pomylisz się i dokręcisz je do końca na odwrót uszkodzisz panel przedni monitora!

Następnym krokiem jest rozłożenie obudowy, podczas demontażu tylnej klapki uważaj na kabel sygnałowy od czujnika.
Teraz wyjmujemy odbiornik ANT+ z pudełka (mała płytka PCB z białą wtyczką 3pin) i podłączamy wtyczkę w płytę główną monitora S4. Gniazdo jest specjalnie wyprofilowane tak, że wtyczka pasuje tylko w jedną stronę. Wtyczka jest bardzo malutka i delikatna, całą operację przeprowadzamy ze szczególną ostrożnością a po wpięciu wtyczki sprawdzamy wzrokowo czy wszystko wygląda i zostało podłączone poprawnie.Teraz przystępujemy do złożenia wszystkiego w całość. Podczas wkładania tylnej obudowy, wewnętrzny moduł ANT+ powinien wejść w specjalny slot w obudowie monitora.Po złożeniu obudowy, skręcamy wszystko i możemy przetestować działanie naszego modułu. Wiecie, że przy zakupie dowolnego wioślarza WaterRower z oferty w komplecie z modułem ANT+ montaż oferujemy gratis? Tak. Jeżeli chcecie żebyśmy zamontowali wam moduł, napiszcie taką informację w notatce do zamówienia ;)


Oczywiście nie zapominamy o bardzo ważnej rzeczy jaką jest założenie nadajnika na pasek z elektrodami oraz zwilżenie samych elektrod. Teraz możemy założyć pas i czas na wiosłowanie ;)Jeżeli montaż obrazkowy nie był dla ciebie wystarczający, zapraszamy do obejrzenia filmu przedstawiającego montaż modułu WaterRower ANT+.


Mam problemy z modułem ANT+!

Jeżeli cały montaż został przeprowadzony poprawnie a masz problemy z działaniem modułu, przeczytaj poniższe wskazówki.

Moduł gubi zasięg - jeżeli twój moduł gubi zasięg (rozłącza się), może być to spowodowane zakłóceniami. Technologia bezprzewodowa ANT+ działa na częstotliwości 2457 Mhz dlatego zła konfiguracja twojego routera może wpływać na zakłócenia. Jak zapewne się domyślasz chodzi tutaj o kanały WiFi. Jeżeli twój router ma włączone automatyczne wybieranie kanału to może samoczynnie nadawać sygnał zakłócając moduł. 

Kanały, które mogą mieć wpływ na nieprawidłowe działanie modułu to: 9-12.

Inne urządzenia też mogą powodować zakłócanie sygnału ANT+. Należą do nich: mikrofalówka, myszka / klawiatura bezprzewodowa i inne urządzenia nadające na częstotliwości 2.4 Ghz. Jeżeli problem nie ustąpił po przekonfigurowaniu routera, należy spróbować odłączyć po kolei powyższe urządzenia bezprzewodowe i sprawdzić czy zasięg modułu ANT+ ustabilizował się.

Pamiętaj, że do poprawnego działania modułu odległość pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem nie powinna przekraczać 2m. Słabe baterie też mogą powodować problemy z działaniem modułu bądź zasięgiem.

Technologia ANT+ a dokładnie mówiąc połączenie radiowe nie jest autoryzowane (nie ma parowania urządzeń jak w przypadku bluetooth). Co to oznacza? Jeżeli obok siebie trenuje kilku wioślarzy z modułami ANT+ mogą oni odbierać sygnał radiowy z nadajnika sąsiada zamiast ze swojego nadajnika!

Jeżeli mieszkasz w bloku i na przykład podczas połączenia z siecią WiFi na komuterze czy telefonie widzisz, że w twoim bloku jest dużo innych sieci WiFi, mogą one zakłócać sygnał i niemożliwe będzie prawidłowe działanie modułu! Sugerujemy wtedy kupienie modułu SmartRow, w którym połączenie realizowane jest przy pomocy bluetooth bądź podłączenie monitora S4 kablem MINI USB->TWÓJ TELEFON lub modułem ComModule i zainstalowanie aplikacji Coxswain w której można sparować pas bluetooth.