HIIT i trening wioślarski

W ciągu ostatnich kilku lat HIIT stał się modnym słowem używanym w marketingu prawie każdego sprzętu do ćwiczeń fitness.

Ale co oznacza HIIT?

HIIT jest to skrót od High-Intensity Interval Training, czyli treningu interwałowego o wysokiej intensywności. Termin HIIT jest używany do opisania treningów, które zawierają krótkie serie intensywnych ćwiczeń, i po których następują określone w czasie okresy regeneracji.

Chodzi o to, aby przez krótki okres czasu "wycisnąć" swoje ciało do granic możliwości, po czym następuje okres regeneracji przed kolejnym intensywnym wysiłkiem. I tak podczas treningu jest to powtarzane kilka razy w pętli.

Najłatwiejszym sposobem na określenie intensywnego okresu podczas wykonywania treningu jest użycie czujnika tętna. Wysiłek „całkowity” to czas ćwiczeń, w którym tętno wynosi około 85–95% maksymalnego tętna. (Przybliżony sposób obliczenia tętna maksymalnego to 220 - Twój wiek). Alternatywnie możesz użyć własnej intuicji, aby podczas treningu być w stanie ocenić Swój maksymalny wysiłek.Trening

Sekretem skuteczności HIIT jest EPOC czyli nadmiarowe zużycie tlenu po treningu. Zasadniczo HIIT działa na Twoje ciało dużo efektywniej niż zwykłe ćwiczenia, dlatego ciało potrzebuje więcej czasu na regenerację po treningu HIIT.

W stanie regeneracji organizm pracuje ciężej i dlatego spala więcej kalorii niż podczas zwykłego treningu. Artykuł opublikowany przez "British Medical Journal" w 2019 r. wykazał, że trening HIIT nie tylko pomaga zredukować tkankę tłuszczową w porównaniu z MICT, czyli umiarkowanym treningiem ciągłym, ale również to, że HIIT może działać jako "czynnik ochronny przed przedwczesną śmiercią" w porównaniu z MICT.

Kolejną zaletą treningu HIIT jest to, że jego ukończenie zajmuje znacznie mniej czasu niż standardowe ćwiczenia. Dzięki temu HIIT jest idealny dla każdego, kto stara się znaleźć czas na ćwiczenia w swojej codziennej rutynie. Istnieje kilka powodów, dla których wioślarstwo jest idealne do treningu HIIT:
  • Wioślarstwo to trening z wykorzystaniem około 85% mięśni całego ciała.
  • Wiosłowanie znacznie mniej obciąża plecy i stawy w porównaniu z bieganiem i innymi ćwiczeniami cardio.
  • Wioślarstwo można łatwo przeplatać z innymi ćwiczeniami, aby stworzyć trening obwodowy HIIT.
  • Gdy nie wykonujemy ćwiczeń na wioślarzu, można go podnieść w ciągu zaledwie kilku sekund i zaoszczędzić miejsce.