Każdy element użyty do produkcji drewnianego sprzętu fitness od WaterRower oraz NOHrD pochodzi z bujnych, zielonych lasów Appalachów w Ameryce Północnej. Poprzez stosowanie odpowiedzialnych praktyk leśnych mających na celu zrównoważone zbiory drewna oznacza, że na każde drzewo w Appalachach ścięte w celu wytworzenia naszych produktów rośnie o 2,5 drzew więcej a my zamierzamy utrzymać taki stan rzeczy.

Appalachy zawsze były dla nas ważne.

Oryginalną koncepcję wytyczenia szlaków turystycznych wzdłuż ich szczytów wymyślił prawie sto lat temu planista, leśniczy i specyficzny reformator społeczny Benton MacKaye. To był szalenie ambitny plan reorganizacji gospodarczej geografii tego jałowego obszaru wschodnich Stanów Zjednoczonych poprzez połączenie wypoczynku, przemysłu i ochrony lasów. Plan - tak radykalny, że sam MacKaye obawiał się, że zostanie odrzucony jako bolszewicki - powiedział.


Dziś region ten wygląda jak dobrze uprawiany ogród, przypominający niskie pasma rosyjskiego Uralu lub Ghatów w Indiach. Przez Appalachy przebiega pas gęstego lasu i bujnych, zielonych równin rozciągających się na 14 stanów od Gruzji po Nowy Jork.

Szlak zbudowany przez MacKaye pozostaje najdłuższą ścieżką na świecie, obejmującą 2190 mil od Springer Mountain w Gruzji do Mount Katahdin w Maine. Zakochani w folklorze wędrownym, tysiące turystów przybywa każdej wiosny, aby pokonywać dystans, tworząc po drodze fascynującą subkulturę. Mówi się, że spacerowicze zostawiają sobie nawzajem wiadomości na szlaku i cieszą się rosnącym koleżeństwem w miarę zbliżania się do Katahdin.

Rozkwitający, odpowiedzialny handel drewnem również zakorzenił się na dobre i jest ceniony za produkcję jednych z najlepszych na świecie, odpowiedzialnie uprawianych i zbieranych twardych drzew. Po wysuszeniu w piecu i obróbce, drewno, które tu rośnie, jest chwalone za niezwykłą wytrzymałość, trwałość i charakterystykę ziarna, unikalną dla tego regionu.

Na północy i na wyższych wysokościach, góry pokrywa ciemny, wilgotny, wiecznie zielony las świerkowo-jodłowy. Podczas gdy dalej na południe, na niższych polanach, przeważa bardziej otwarta mieszanka drzew liściastych, w tym odmiany jesionu, dębu, wiśni i orzecha włoskiego, z których produkujemy nasze produkty przez ostatnie 30 lat.

Szczególne walory drewna liściastego uprawianego w tym regionie wynikają z wyjątkowej ekologii Appalachów. Przyjemna mieszanka bogatej w składniki odżywcze gleby, idealnych temperatur przez cały rok i doskonałego poziomu wilgotności zapewnia szczególnie żyzną glebę dla drzew. Idylliczne warunki sprawiają, że włókna drzewne rosną długie i mocne, tworząc bogate kolory i charakterystyczne wzory słojów.

Zgodnie z duchem MacKaye, ochrona tej oazy przy jednoczesnym wspieraniu rozwijającego się handlu drewnem w regionie zawsze była ważna dla WaterRower. Stowarzyszenie branżowe producentów drewna liściastego w Appalachach (AHMI), którego członkami są nasi dostawcy, jest jednym z nielicznych takich stowarzyszeń z oddziałem zajmującym się leśnictwem, rozwojem zdrowych praktyk leśnych i ochroną dzikiej przyrody. Członkowie AHMI edukują właścicieli ziemskich i opinię publiczną na temat zdrowych praktyk leśnych i zrównoważonych zbiorów od momentu jej powstania w latach czterdziestych XX wieku.

W praktyce oznacza to, że na każde ścięte drzewo w Appalachach w celu wytworzenia naszych produktów rośnie o 2,5 drzewa więcej częściowo dzięki nowoczesnym technikom gospodarki leśnej stosowanym przez naszych odpowiedzialnych dostawców.
Od 2007 roku w regionie posadzono miliard drzew, a 300 000 akrów lasów Appalachów zostało zalesionych w ciągu ostatnich 25 lat. To prawie 33 akry dziennie. Innymi słowy, więcej drewna nie potrzeba, aby WaterRower odrastał w górach co sekundę.


Mamy nadzieję, że wytwarzane przez nas produkty, wycięte z tych wspaniałych drzew liściastych rosnących w majestatycznych Appalachach, odzwierciedlają ich szlachetne dziedzictwo.
Odpowiedzialnie zbierając obfite owoce lasu Appalachów byliśmy w stanie zbudować piękny sprzęt fitness, który przetrwa całe życie, zapewniając jednocześnie przyszłość tych wyjątkowych drzew dla innych.

Benton MacKaye byłby dumny.